דף הבית » דיאטה לפי סוג דם, מבוסס מדעית או חרטוט של תפריט?
תזונה

דיאטה לפי סוג דם, מבוסס מדעית או חרטוט של תפריט?

דיאטה לפי סוג דם
תזונה לפי סוג הדם והאם ניתן להתאים סוגי מזון ודיאטות על פי סוג הדם שלך. האם דיאטה לפי סוג דם היא אמת או מיתוס?

מאז פיתוחה בשנת 1996, צברה התזונה לפי סוג דם חסידים רבים ברחבי העולם. בשיטה זו מתאימים תפריט אכילה לסוג הדם האישי של הפרט, כך שאדם בעל סוג דם מסוים יצרוך מאכלים ספציפיים המתאימים לסוג דמו.

הטענה של חסידי השיטה היא כי התאמה שכזו תוביל לעיכול טוב יותר של המזון, ירידה במשקל, עליה ברמות האנרגיה ואף תתרום למניעת מחלות.

דיאטה מבוססת סוג דם הינה דיאטה נוספת בתוך ים הדיאטות השונות, אשר חלקן מגובות מדעית וחלקן לא. בכתבה זו נבחן היכן התזונה לפי סוג דם נופלת בסקאלה שבין מדע לאגדה.

סוגי דם על קצה המזלג (ממש אבל)

את בני האדם נהוג לחלק ל-4 קבוצות לפי סוג הדם (שיטת ABO). החלוקה מתבססת על 2 סוגי סוכרים שונים הנמצאים על פני השטח של תאי הדם האדומים (אנטיגנים) – סוכרים מסוג A וסוכרים מסוג B. כך למשל, לאדם עם סוג דם A, יהיו סוכרי A על תאי הדם האדומים, לאדם עם סוג דם B יהיו סוכרי B, ולאדם מסוג AB יהיו גם סוכרי A וגם סוכרי B, ולאדם מסוג דם O לא יהיו סוכרים אלו כלל.

התפקיד של הסוכרים הנ”ל הוא בעצם לסמן את תאי הדם בשביל המערכת החיסונית, כך שהיא תוכל להבדיל בין מה ששייך לגוף לבין מה שלא שייך.

אנקדוטה מעניינת היא כי כיום מדענים מסוגלים להמיר את כל סוגי הדם לסוג O. פיתוח זה הינו חדשני והחוקרים אשר ביצעו פריצת דרך זו סוברים כי תוך שנתיים כבר יהיה שימוש רחב היקף בהפיכת כל תרומת דם לתרומת דם אוניברסלית (מסוג O) כך שכל אדם יוכל לקבל אותה במידת הצורך.

דיאטה לפי סוג דם וסוגי הדם השונים
סוגי הדם השונים

התאמת התזונה לפי סוג דם

מבלי להיכנס להגיון מאחורי חלוקת המזון בין סוגי הדם השונים כפי שהוצגו מקודם, הנה המזונות שאנשים בעלי סוג דם מסוים צריכים לצרוך לכאורה בהתבסס על דיאטה זו:

להמשך קריאה:  מהי דיאטת חלבונים, והאם זה עובד?

סוג דם O – דגש על תזונה מן החי: דיאטה עשירה בחלבונים מן החי, בעיקר בשרים אך ירקות גם כן. צורת אכילה המזכירה את דיאטת הפליאו.

סוג דם A – דגש על תזונה צמחונית: דיאטה נטולת בשר המבוססת על ירקות ופירות, קטניות ודגנים.

סוג דם B – בעיקר ירקות אך גם מוצרי חלב, מוצרי ביצים ובשרים מסוימים, תוך הימנעות מעגבניות, בוטנים זרעי שומשום, כוסמת, חיטה, ותירס.

סוג דם AB – מאחר וזה שילוב של A ו-B התפריט יהיה שילוב של תזונה צמחונית (בעיקר קטניות וירקות) אך גם טופו דגים ובשרים מסוימים.

אבל, האם יש אמת בטענות הנ”ל אשר נחקרו, נבדקו והוכחו מדעית?

האם יש גיבוי מדעי לדיאטת סוגי הדם?

מחקרים רבים בחנו את השאלה, האם הצמדות לדיאטה ספציפית לפי סוג דם תטיב מבחינה בריאותית וירידה במשקל עם עוקביה, עם זאת הרוב הגורף של מחקרים אלו לא היו איכותיים מספיק.

סקירה שיטתית של 1415 מחקרים שבוצעו בנושא, זיהתה מתוכם 16 מחקרים רלוונטיים עם מאמר אחד בלבד שבוצע במתודולוגיה ראויה. שאר המחקרים לא בוצעו כהלכה ולא הייתה להם מסקנה ברורה.

מסקנת סקירת המאמרים היא כי כיום אין ביסוס ראייתי ליתרונות הבריאותיים המיוחסים לדיאטות המבוססות על סוג דם, כלומר כל העניין לא מבוסס.

מעבר לכך, מפתח השיטה, פיטר ד’אדאמו, נטורופת בהכשרתו, ביצע את עיקר מחקרו (שעל בסיסו פיתח את הדיאטה) בתנאי מעבדה בצורה מבוקרת ומבודדת על יצורים פשוטים (מיקרוביוטה), מבלי לנסות לבחון את מסקנותיו על יצורים (מודלים) מורכבים בהרבה, דוגמת בעלי חיים רב תאיים בכלל, ואנשים בפרט, להם יש מערכת פיזיולוגית מורכבת בהרבה.

להמשך קריאה:  בטוחים שהבטטה הרבה יותר בריאה מתפוח אדמה? כדאי שתקראו את זה

יתרה מכך, בעוד סוג הדם נקבע ע”י מספר מצומצם של גנים, התהליכים המטבוליים הכרוכים בעיכול מזון נקבעים על ידי מספר גנים רב.

חטיפי חלבון MP

חבילת חטיפי חלבון טעימים במיוחד מבית Muscle Pharm
12 יחידות

חטיפי חלבון מחברה ותיקה ואיכותית. כל חטיף מכיל 20 גרם חלבון ממגוון מקורות איכותיים (חלב ומי גבינה). יחס חלבון לפחמימה 2:3, בטעם קרמל, זמין בטעמים נוספים בלינק.
במחיר של פחות מ-9 ש”ח לחטיף!


גולד סטנדרט

אבקת חלבון Gold Standard מבית Optimum Nutrition

אבקת החלבון האהובה על צוות איירון סיינס!
אבקת איזולייט, מכילה 25 גר’ חלבון למנה + 5.5 גר’ BCAA. כ-70 מנות הגשה (2.23 ק”ג), זמין במגוון טעמים.


חטיף חלבון טבעוני מיצרן חטיפי החלבון הטבעוניים האיכותי ביותר

חטיפי חלבון טבעוניים מבית MusclePharm 
12 יחידות

חטיפי חלבון טבעוניים האיכותיים ביותר היום מחברה ותיקה ואמינה. כל חטיף מכיל 15 גרם חלבון, ללא GMO, ממקורות אורגניים וללא גלוטן. החלבון האיכותי ביותר ממקורות צמחיים שאפשר להשיג. זמין בטעמים נוספים בלינק.
בחיר של פחות מ-10 ש”ח לחטיף!

שורה תחתונה, מה לאכול לפי סוג הדם שלך?

כיום אין מספיק ראיות אשר תומכות בביצוע דיאטה לפי סוג דם. הדיאטה הטובה ביותר תהיה זו אשר תוביל לגרעון קלורי ושתוכלו להתמיד בה.


סימוכין

Cusack, L., De Buck, E., Compernolle, V., & Vandekerckhove, P. (2013). Blood type diets lack supporting evidence: a systematic review. The American Journal of Clinical Nutrition, 98(1), 99–104. https://doi.org/10.3945/ajcn.113.058693

D’Adamo, P., & Whitney, C. (1996). Eat right 4 (for) your type : the individualized diet solution to staying healthy, living longer & achieving your ideal weight : 4 blood types, 4 diets. G.P. Putnam’s Sons.

ואדים פדיוק

ואדים פדיוק הוא דוקטורנט בגנטיקה מולקולרית במכון ויצמן למדע והעורך המדעי של Iron Science. פרט ללימודיו, ואדים הוא בוגר מכון וינגייט ומדריך חדר כושר מזה 8 שנים ועוסק בצורה פעילה בתזונה ופיתוח גוף במשך יותר מ-15 שנים.

קחו את הידע שלכם ברצינות

קבלו את כל הכתבות החדשות מבית איירון סיינס בנושא כושר ותזונה
אחת לחודש, ישירות לתיבת המייל שלכם!