דף הבית » כמה קלוריות תשרפו במנוחה על הספה?
תזונה

כמה קלוריות תשרפו במנוחה על הספה?

שריפת קלוריות במנוחה

קלוריות הן יחידת מידה של אנרגיה, גוף האדם שורף אנרגיה (קלוריות) על מנת לחיות. בדומה לרכב אשר צריך לשרוף דלק על מנת לנסוע. כמה קלוריות שורפים ביום? רוב ההוצאה הקלורית היומית של רוב בני האדם היא במנוחה. כלומר, כל עוד לא מדובר בספורטאי על או אנשים שעובדים בעבודה פיזית ארוכה ומאומצת. רוב האנרגיה שנוציא מתבזבזת מהעובדה שאנחנו פשוט חיים, כלומר מעצם פעולתן של מערכות כמו מערכת הלב והנשימה, הכבד, המוח, הכליות ועוד.

שריפת קלוריות במנוחה, או חילוף החומרים במנוחה – הנקרא גם Resting Metabolic Rate (RMR) מושפע מגורמים רבים. חילוף החומרים תלוי בגיל, מין, גובה, הרכב הגוף, משקל הגוף, מצב הורמונלי, ובמצבים פיזיולוגיים נוספים כמו תת תזונה והרעבה ותנאי אקלים קיצוניים. קצב שריפת הקלוריות בשינה נמוך יותר מאשר במצב עירות ולרוב יורד לאיטו עד סמוך למצב עירות.

כיצד מודדים את כמות הקלוריות שנשרוף ביום?

קלורימטריה ישירה –Direct Calorimetry

בשיטה זו הנחשבת ל’שיטת הזהב’ (Gold Standard) והמדוייקת ביותר, בודקים את כמות החום היוצאת מהגוף כתוצאה מתהליכים מטאבוליים ומכך ניתן להסיק את כמות הקלוריות ‘המבוזבזת’. שיטה זו מדויקת מאוד, אולם יקרה מאוד לביצוע. למעשה בקלורימטריה ישירה אדם נמצא בתוך תא במצב מנוחה ונמדדת כמות החום הנפלטת ממנו. ניתן לבדוק את ההוצאה האנרגטית גם במנוחה וגם במהלך בפעילות גופנית.

קלורימטריה ישירה לחישוב שריפת קלוריות במנוחה ביום
קלורימטריה ישירה

קלורימטריה עקיפה – Indirect Calorimetry

מדידה עקיפה של כמות האנרגיה (קלוריות) הנצרכת בגוף ע”י מדידה של כמות החמצן (O2) הנצרך בגוף ומדידה של הפחמן הדו חמצני (Co2) הנפלט. קיים קשר ישר בין כמות החמצן הנצרך לבין כמות האנרגיה המבוזבזת בגוף, כלומר ככול שהגוף צורך יותר חמצן כך הוא ישרוף יותר קלוריות.

להמשך קריאה:  ירידה במשקל - המדריך המלא של איירון סיינס

המדידה יכולה להיעשות בחדר אטום או בעזרת מסיכה. הקלורימטריה העקיפה יכולה גם לספק מידע לגבי המקור האנרגטי – שומן או פחמימה. גם במכשיר זה אפשר לבדוק את ההוצאה האנרגטית במנוחה ובפעילות גופנית. שיטה זו גם נחשבת למדויקת ונמצאת בשימוש נרחב יותר מאשר שיטת הקלורימטריה הישירה.

קלורימטריה עקיפה לחישוב שריפת קלוריות במנוחה ביום
קלורימטריה עקיפה

שיטות ביתיות למדידת שריפת קלוריות במנוחה

שימוש בנוסחאות חיזוי היא האופציה הפרקטית ביותר לרוב האנשים. נוסחאות אלו פותחו על בסיס השיטות הקודמות ואמורות לחזות את חילוף החומרים במנוחה לפי נתונים כמו משקל \ גיל \ גובה \ מין ו\או הרכב גוף. כמובן, שנוסחת חיזוי אף פעם לא יכולה לספק את אותו הדיוק כמו המדידות עצמן, אך יכול לתת הערכה טובה להתחיל ממנה ואח”כ לראות מעקב של התוצאה בהתאם ליעד.

נוסחאות לחישוב כמה קלוריות שורפים בשינה ובמנוחה
נוסחאות חיזוי

לסיכום

חישוב כמה קלוריות הגוף שורף ביום איננו פשוט כלל, וניתן לבדוק זאת בצורה מדויקת יחסית במעבדה. אולם, לאורך השנים פותחו נוסחאות שונות אשר יכולות לסייע לנו להעריך בצורה סבירה כמה קלוריות במנוחה אנחנו שורפים, וכתוצאה מכך להתאים את הפעילות הגופנית והתזונה בצורה טובה יותר. נסו את המחשבון למטה וגלו כמה קלוריות אתם שורפים ביום!

חישבו כמה קלוריות אתם שורפים במנוחה ביום!

RMR Calculator provided by calculators.tech


סימוכין

  1. Zhang, K., Sun, M., Werner, P., Kovera, A. J., Albu, J., Pi-Sunyer, F. X., & Boozer, C. N. (2002). Sleeping metabolic rate in relation to body mass index and body composition. International journal of obesity, 26(3), 376.‏
  2. Levine, J. A. (2005). Measurement of energy expenditure. Public health nutrition, 8(7a), 1123-1132.‏
  3. Frankenfield, D., Roth-Yousey, L., Compher, C., & Evidence Analysis Working Group. (2005). Comparison of predictive equations for resting metabolic rate in healthy nonobese and obese adults: a systematic review. Journal of the American Dietetic association, 105(5), 775-789.‏
  4. Harris JA, Benedict FG. A Biometric Study of Basal Metabolism in Man. Publication no. 279. Washington, DC: Carnegie Institute of Washington; 1919
  5. Mifflin MD, St Jeor ST, Hill LA, Scott BJ, Daugherty SA, Koh YO. A new predictive equation for resting energy expenditure in healthy individuals. Am J Clin Nutr. 1990;51:241-247

אמיר רובין

דיאטן קליני BSc, מומחה לתזונה וספורט ומאמן כושר אישי. בנוסף, אמיר מדריך ומרצה בקורסים למאמני כושר בנושא תזונה ואף חוקר בתחום. כמו כן, אמיר הוא פיזיולוג מאמץ במכון שיקום הלב במרכז הרפואי ברזילי, ומתמחה בחיטוב, עליה במסת שריר, תזונה לחולי לב וסכרת.

קחו את הידע שלכם ברצינות

קבלו את כל הכתבות החדשות מבית איירון סיינס בנושא כושר ותזונה
אחת לחודש, ישירות לתיבת המייל שלכם!