דף הבית » כך “פייק ניוז” בעולם הכושר והתזונה פוגע בכולנו
כללי

כך “פייק ניוז” בעולם הכושר והתזונה פוגע בכולנו

פייק ניוז

בשנים האחרונות עקב ההתפתחות המהירה מאוד של הטכנולוגיה בכלל והרשתות החברתיות בפרט אנו עדים להצפה בפוסטים, כתבות, סטורים בנושאי תזונה, כושר ומה שביניהם. נגישות המידע התזונתי והמדעי לציבור הרחב היא חשובה מאוד (וזהו גם העיסוק שלנו) וכמובן שעלינו לעודד את העשרת הידע של הציבור בנושאים של תזונה, כושר ואורח חיים בריא.

אולם, כחלק ממגמה מבורכת זו, נראה כי לא כל הפוסטים או הכתבות נכתבות ע”י אנשי מקצוע ראויים או לחלופין (ויש לציין חשוב לא פחות) מוצג תוכן שאינו מבוסס על מדע או אפילו על אמת.

קיימת מגמה של כתבות ופוסטים אשר נכתבים לפי דעה אישית או תהליך אישי בקרב אנשים שאינם אנשי מקצוע בתחום וממליצים לקהל הרחב המלצות תזונתיות שלעיתים אינן מדויקות ולעיתים אף יכולות לגרום לנזקים משמעותיים. במילים אחרות, כל מי שאי פעם אכל או שתה יכול להפוך על בסיס זה ל”מומחה לתזונה” מטעמו.

לרוב, חוסר הידע, ואיתו העברה של מידע לא מדויק ולא אמין, משווק באופן אגרסיבי ועם המון בטחון עצמי, בנוסף להצגת תואר של מומחה לבריאות (מטעם עצמו) יכול להישמע לחלק לא קטן מהאוכלוסייה כמידע נכון ואמין שיש להתבסס ולהסתמך עליו.

מאיפה מגיע הביטחון העצמי של מי שחסר ידע?

שני פסיכולוגים פרסמו מחקר אשר מדבר על הקושי של אדם שחסר ידע והבנה בתחום מסוים להיות מודע לחוסר הידע שלו. או במילים אחרות, אדם שאינו מבין בתחום מסויים, או מבין מעט מאוד, חושב בטעות כי הוא בעל מומחיות גבוהה מאוד, מהסיבה שבעצם הוא אינו יודע מה הוא לא יודע.

להמשך קריאה:  "פאי תפוחים" בכוס

שני הפסיכולוגים – דאנינג וקרוגר קראו למושג זה, באופן לא מפתיע, אפקט דאנינג קרוגר.

לפי התרשים למעלה ניתן לראות כי אדם אשר הידע שלו מצומצם מאוד בנושא מסוים (למשל מדעי הכושר הגופני או מדעי התזונה) נוטה להיות בעל ביטחון עצמי מופרז בנושא שאיננו בהכרח מבין (הר הטיפשות).

ככול שרמת הידע עולה (עד שלב מסוים) בנושא כלשהו, כך רמת הביטחון העצמי יורדת פשוט כי מתחילים להבין כמה הנושא מורכב ועשיר במידע.

לאחר שנחשפים לכמות המדע והמידע העצומה בנושא, ומבינים כי כנראה והידע הקיים אינו מספיק מגיעים לעמק הייאוש (שם הרוב יפסיקו להתעמק בנושא). רק כאשר מגיעים לשלב של מומחה אמיתי רמת הביטחון לרוב עולה (מדרון ההארה), אך לעיתים גם מומחה אמיתי אינו מרגיש בטוח בידע שלו, למרות הלימוד וההשקעה הארוכה בנושא מסויים.

איך אפשר לדעת האם בעל המקצוע הוא מקצועי?

  1. בקשו לראות רישיון מקצועי – אנשי מקצוע אמיתיים ישתפו בשמחה את התעודות שלהם, אך תעודות בלבד כמובן אינן מספיקות.
  2. בדקו האם איש המקצוע הוא בעל רישיון בתוקף ממשרד הבריאות.
  3. בדקו את תחום התמחותו – איש מקצוע שמתמחה בהכול, כנראה אינה מתמצא דיו בדבר.
  4. המלצות אמיתיות

איך אפשר לדעת אם המקור הוא אמין מבחינה מקצועית או מדעית?

  1. האם מצורפים למאמר\כתבה סימוכין מדעיים? האם מצורפים מחקרים שעליהם מתבסס הכותב? יש לצפות לקישורים למחקרים ולא רק אזכור שלהם בכתבה (כמו למשל בכתבה הזו, ובכל כתבה אחרת באיירון סיינס)
  2. האם המאמר \ כתבה מהווה ניסיון אישי או מחקר מדעי אמיתי? ניסיון אישי או התבססות על תיאור מקרה של אדם אחד, אינו מהווה מסקנה מדעית מספקת.
להמשך קריאה:  לא נרדמים בלילה? כך התזונה שלכם משפיעה על איכות השינה

לסיכום

אפקט דאנינג קרוגר מבטא את חוסר היכולת של אדם שאינו מבין בנושא מסוים להבין את חוסר הידע שלו, דבר הגורם לביטחון עצמי מופרז וכתוצאה מכך אנו רואים פרסומים\כתבות ומאמרים רבים ברשתות החברתיות אשר נוטים להיות חסרי מקצועיות לחלוטין, מטעים את הציבור במקרה הטוב וגורמים נזק ממשי במקרה הרע.

כמו שלא הייתם נותנים לאדם שהחליף גלגל ברכב פעם בחייו לתקן לכם את המנוע ברכב, סמכו על אנשי מקצוע אמיתיים בתחום (למשל דיאטנים קליניים ולא יועצי תזונה מטעם עצמם). וכמובן גם בעלי מקצוע אמיתיים חייבים להציג ראיות מחקריות אמיתיות לטענותיהם.

אנו הקמנו את איירון סיינס בדיוק מסיבה זו, לספק מידע אמיתי ומהימן כנגד הכמויות העצומות של ה”פייק ניוז” שיש ברשת בנושאים אלו.


סימוכין

  1. https://www.health.gov.il/UnitsOffice/HR/professions/Pages/DepProfessions.aspx

Schlösser, T., Dunning, D., Johnson, K. L., & Kruger, J. (2013). How unaware are the unskilled? Empirical tests of the “signal extraction” counterexplanation for the Dunning–Kruger effect in self-evaluation of performance. Journal of Economic Psychology39, 85-100.‏

אמיר רובין

דיאטן קליני BSc, מומחה לתזונה וספורט ומאמן כושר אישי. בנוסף, אמיר מדריך ומרצה בקורסים למאמני כושר בנושא תזונה ואף חוקר בתחום. כמו כן, אמיר הוא פיזיולוג מאמץ במכון שיקום הלב במרכז הרפואי ברזילי, ומתמחה בחיטוב, עליה במסת שריר, תזונה לחולי לב וסכרת.

קחו את הידע שלכם ברצינות

קבלו את כל הכתבות החדשות מבית איירון סיינס בנושא כושר ותזונה
אחת לחודש, ישירות לתיבת המייל שלכם!