דף הבית » איזה מזון מהיר הוא הכי פחות גרוע?
תזונה

איזה מזון מהיר הוא הכי פחות גרוע?

כולנו היינו רוצים לשמור על תזונה כמה שיותר נקיה ובריאה, אך לעיתים אנו מוצאים את עצמינו במצב בו האפשרויות היחידות שעומדות בפנינו הן לאכול ארוחה של מזון מהיר כלשהו, בין אם זה מחוסר ברירה או פשוט כי בא לנו לאכול “משהו טעים” היום. ברור לנו שמזון מהיר לרוב אינו בריא, אבל לא כל המזון המהיר מזיק באותה מידה, כך נבחר את זה שיביא למינימום נזק.

מזון מהיר או ‘ג’אנק פוד’ הוא מזון המוכן להגשה זמן קצר לאחר שהוזמן, אם בשל טכניקת הכנה מהירה (למשל, משך טיגון קצר או הכנת כריך) ואם מכיוון שהוכן בכמויות גדולות ומראש ונשמר מחומם, או מחומם מיד לאחר ההזמנה. אף על פי שכל מזון שזמן הכנתו קצר יכול להיחשב למזון מהיר, לרוב מושג זה מתייחס למזון באיכות נמוכה שמרכיביו זולים וערכם הבריאותי נמוך – למשל מזון עשיר בפחמימות, סוכר, שומן טראנס ועני ברכיבים חיוניים כמו ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים.

לא רוצים לפספס כתבות חדשות? עקבו אחרינו בפייסבוק!

צריכה מרובה של מזון מהיר מקושרת לרוב להשמנה, מחלות לב, כלי דם וסוכרת. אולם, כפי שארוחה טובה אחת לא תהפוך אדם לבריא, כך גם ארוחה אחת ‘רעה’ אינה תהפוך אדם לחולה. ולכן, אפשר מדי פעם ‘לרמות’ (צ’יט מיל) ולאכול ג’אנק פוד.

איזה מזון מהיר הוא ‘הרע במיעוטו’?

ברור לנו שעולם המזון המהיר הינו עשיר ומגוון, השוני בין המסעדות השונות המגישות את אותה המנה יכול להיות מאוד משמעותי. לכן, בדקנו את הערכים התזונתיים של ‘המזונות המהירים’ בצורתם הסטנדרטית, כלומר ללא תוספות מיוחדות וללא שתיה. פיצה נבדקה כפיצה ללא תוספות, המבורגר נבדק עם צ’יפס ושווארמה נבדקה בפיתה. בנוסף, נבדקו ההמבורגר והפיצה של רשתות גדולות בהן הכמויות מדויקות יחסית.

להמשך קריאה:  דיאטה לפי סוג דם, מבוסס מדעית או חרטוט של תפריט?

פיצה

פיצה הוא מאכל איטלקי שמשמעותה “עוגה” או “פשטידה” אשר עשויה לרוב מחיטה (המכילה גלוטן) ולרוב מכוסה בשכבה של רוטב עגבניות, גבינה ותוספות שונות. פיצה סטנדרטית מכילה בעיקר פחמימות, אך גם שומנים (ובעיקר שומן רווי) שמגיע מהגבינה רבת השומן, וחלבון שגם מגיע בעיקר מהגבינה. פיצה לרוב, הינה עשירה מאוד בקלוריות כאשר הערך הקלורי של משולש ממוצע מגיע לכ-300 קק”ל ומשפחתית ממוצעת כ-2400 קק”ל.

ניתן לשפר במעט את ערכי הפיצה כאשר בחלק מהמקומות ניתן להזמין פיצה מחיטה מלאה ולהזמין תוספות בעיקר על בסיס ירקות (פטריות, בצל, עגבניות, ברוקולי וכדומה) ופחות תוספות בעלות % שומן גבוה (תוספת גבינה, נקניקים ובשר).

המבורגר
מקור השם המבורגר הוא מהעיר המבורג בגרמניה והוא כריך המורכב מקציצה שטוחה שלרוב עשויה מבשר בקר המוכנסת לתוך לחמניה. נוטים להוסיף להמבורגר ירקות כמו חסה, עגבניה, בצל ומלפפון חמוץ ורטבים כמו מיונז וקטשופ. לרוב יגיע לצידו מנת צ’יפס, תפוחי אדמה או טבעות בצל. מנת המבורגר וצ’יפס, בדומה לפיצה, עשירה בפחמימות (מהלחמניה והצ’יפס), שומן (מהקציצה והצ’יפס) וחלבון (בעיקר מהקציצה).

במידה ונרצה ‘להרוויח’ יותר חלבון מאחרות ההמבורגר שלנו, רצוי לקחת המבורגר גדול יותר ולוותר על תוספת בצד המכילה בעיקר שומן ופחמימות.

שווארמה

שווארמה היא מאכל בשרי מזרח-תיכוני העשויה לרוב מבשר הודו, עוף, בקר או כבש ובתוספת נתחי שומן מהחי. מוצאה של השווארמה הוא מטורקיה ופירוש השם מערבית (צ’ווירמה) הוא סיבוב או להסתובב. לרוב השווארמה מגיעה בפיתה\באגט\לאפה או בצלחת, בתוספת של חומוס סלט טחינה וצ’יפס.

להמשך קריאה:  האם צום מועיל לבריאות? וכיצד נערכים אליו?

בבדיקה נלקחה שווארמה בפיתה עם חומוס, טחינה וצ’יפס.

לסיכום:

כשאנו משווים בין שלוש המנות הנ”ל (ללא תוספת שתיה ובהנחה וצרכתם מנה ממוצעת כפי שמגישות רוב המסעדות בארץ ומנת פיצה מורכבת מ-3 משולשים בגודל ממוצע) מתקבלות התוצאות הבאות:

בהשוואה שבוצעה נראה כי שווארמה בפיתה היא המנה עם הכי פחות קלוריות והכי הרבה חלבון מבין שלושת מנות הג’אנק פוד אותן בדקנו.

*יש לציין כי ההשוואה בוצעה בהתאם למנות בכמויות הנ”ל, כמויות שונות או וריאציות שונות של אותן המנות יכולות היו לשנות את הדירוגים. אתר Iron Science ממליץ להימנע מג’אנק פוד ככל הניתן, ואם בכל זאת נפשכם חפצה במעט ג’אנק פוד נמליץ לצרוך אותו בכמות מועטה ולא על בסיס יומי.


סימוכין:

  1. https://ndb.nal.usda.gov/ndb/search/list
  2. Costa, C. S., Del-Ponte, B., Assunção, M. C. F., & Santos, I. S. (2018). Consumption of ultra-processed foods and body fat during childhood and adolescence: a systematic review. Public health nutrition21(1), 148-159.‏
  3. Poti, J. M., Braga, B., & Qin, B. (2017). Ultra-processed Food Intake and Obesity: What Really Matters for Health—Processing or Nutrient Content?. Current obesity reports6(4), 420-431.‏
  4. https://www.health.gov.il/Subjects/FoodAndNutrition/Nutrition/professionals/Pages/Tzameret.aspx

אמיר רובין

דיאטן קליני BSc, מומחה לתזונה וספורט ומאמן כושר אישי. בנוסף, אמיר מדריך ומרצה בקורסים למאמני כושר בנושא תזונה ואף חוקר בתחום. כמו כן, אמיר הוא פיזיולוג מאמץ במכון שיקום הלב במרכז הרפואי ברזילי, ומתמחה בחיטוב, עליה במסת שריר, תזונה לחולי לב וסכרת.

קחו את הידע שלכם ברצינות

קבלו את כל הכתבות החדשות מבית איירון סיינס בנושא כושר ותזונה
אחת לחודש, ישירות לתיבת המייל שלכם!