דף הבית » האם קפה או קפאין מייבשים?
קטנות

האם קפה או קפאין מייבשים?

קפאין

זהו לא חדש ששמירה על מאזן נוזלים תקין בגוף הוא קריטי לכל תפקודי החיים. באופן כללי, ההמלצות לצריכת נוזלים ביום נעות בין 1.5-3.7 ליטר ביום, כיצד קפאין משפיע על זה?

קפאין נצרך מדי יום בקרב מיליארדי אנשים בעולם בעיקר במשקאות כמו קפה ותה. לעיתים תכופות, אנו שומעים שקפה או קפאין יכולים לגרום להתייבשות.

אז האם קפאין מייבש? האם עדיף להימנע מצריכה שלו כחלק מצריכת הנוזלים?

קפאין יכול להיות משתן כאשר הצריכה שלו מרובה – מעל 500 מ”ג (שווה ערך לכ-6 כוסות קפה). אולם, קיים אפקט של התרגלות לקפה. כלומר, האפקט המשתן של הקפה מצטמצם בקרב מי שצורך אותו באופן קבוע.

במחקר שבדק את השפעת צריכת קפה כחלק מצריכת הנוזלים היומית, לעומת צריכת מים רגילים, שתו קבוצת נחקרים אחת 200 מ”ל קפה 4 פעמים ביום, לעומת הקבוצה השנייה ששתתה כמות מים זהה. שתי הקבוצות צרכו כמות זהה של מים ואוכל מעבר לכמות הנ”ל.

תוצאות המחקר לא הראו הבדל משמעותי במאזן הנוזלים בין הקבוצה ששתתה קפה לעומת הקבוצה ששתתה מים.

לסיכום:

קפה או קפאין בצריכה מתונה אינו גורם להתייבשות, ואף נחשב זהה לצריכת מים בכמות זהה. עם זאת, צריכת קפה או קפאין בכמות גבוהה עלול לגרום לאיבוד נוזלים מוגבן, בעיקר עבור אנשים שאינם רגילים לצרוך כמויות גדולות של קפאין.


סימוכין:

Killer SC, Blannin AK, Jeukendrup AE. No evidence of dehydration with moderate daily coffee intake: a counterbalanced cross-over study in a free-living population. PLoS One. 2014 Jan 9;9(1):e84154. doi: 10.1371/journal.pone.0084154. eCollection 2014.

אמיר רובין

דיאטן קליני BSc, מומחה לתזונה וספורט ומאמן כושר אישי. בנוסף, אמיר מדריך ומרצה בקורסים למאמני כושר בנושא תזונה ואף חוקר בתחום. כמו כן, אמיר הוא פיזיולוג מאמץ במכון שיקום הלב במרכז הרפואי ברזילי, ומתמחה בחיטוב, עליה במסת שריר, תזונה לחולי לב וסכרת.

קחו את הידע שלכם ברצינות

קבלו את כל הכתבות החדשות מבית איירון סיינס בנושא כושר ותזונה
אחת לחודש, ישירות לתיבת המייל שלכם!